Zasady towarzyszące diecie bezglutenowej

Z pewnością każdy z nas słyszał o diecie bezglutenowej, ale na pewno nie wie o niej zbyt wiele, bo oczywiście nie jest ona zbyt powszechna. Przede wszystkim należy w tym miejscu zaznaczyć, że dziś właściwe dieta bezglutenowa występuje w dwóch rodzajach. Po pierwsze jest to dieta na odchudzanie, której głównym zadaniem jest oczywiście zrzucenie zbędnych kilogramów.

Dietmap_artykul_czy_gluten_mi_szkodzi (1)

Niemniej jednak nie możemy tutaj zapomnieć, że dieta bezglutenowa, to też konieczność dla osób, które są uczulone na gluten lub też chorują na chorobę, jaką jest celiakia. W skrócie możemy powiedzieć, że są to zupełnie dwa inne schorzenia, ale obie objawiają się tym samym i przy obu dolegliwościach nie możemy spożywać produktów, które zawierają w sobie gluten. Z tą tylko różnicą, że uczulenie na gluten zazwyczaj przechodzi nam po jakimś czasie, podczas gdy sama choroba towarzyszy nam już do końca życia, a więc także i dieta bezglutenowa będzie tutaj przez nas spożywana do końca naszych dni.

Co możesz jeść, a czego nie?

Jeśli ty także zmagasz się z tym problemem, na pewno nie będzie łatwo ci przyzwyczaić się do produktów, które są pozbawiane glutenu, tym bardziej że dziś znajdziemy go w wielu z nich. Niemniej jednak bez przeszkód możesz spożywać produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, czy komosy ryżowej, bo te rośliny naturalnie nie zawierają produktu, jakim jest gluten. Poza tym w jadłospisie, poza jajami, rybami, mięsami, owocami i warzywami, mogą znaleźć się również kasza jaglana, orzechy czy soczewica. Jak w związku z tym widzisz, wybór nie jest taki mały, bo oczywiście produktów, które możesz spożywać, jest znacznie więcej. Na pewno nie możesz natomiast sięgać po produkty na bazie pszenicy, żyta, pszenżyta, orkiszu, jęczmienia i owsa, gdyż one posiadają gluten. Warte podkreślenia jest to, że wiele z produktów mogą mieć ukryty gluten, a więc musisz bardzo dokładnie przyglądać się temu, co kupujesz. Przynajmniej w początkowej fazie choroby jest to ważne, bo czasem na pewno będziesz miał listę produktów, których będziesz się trzymał.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *