Włosy – co robić by ich nie stracić?Włosy, jeden z fenomenów wyróżniających gatunek homo sapiens spośród innych, jest nie tylko pozostałością po ewolucji. Pozostałością, która ma za zadanie chronić mózg przed przegrzaniem czy nadmiernym ochłodzeniem. Włosy są czymś znacznie ważniejszym, chociażby ze względów kulturowych bądź obyczajowych. Kolor, długość, mnogość fryzur, celowy brak owłosienia…

czesanie

To coś więcej niż tylko wyliczanka, to symbolika niezbędna do funkcjonowania we współczesnym świecie. Stąd też warto, aby mieć włosy w odpowiedniej kondycji, czyli zdrowe, niełamliwe, niewypadające, wzbudzające zachwyt u innych. Uroda i zdrowie cenione są we wszystkich współczesnych kulturach, mimo że kanony piękna mogą odbiegać od siebie. Aby móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, poza uwarunkowaniami genetycznymi, niezbędna jest więc odpowiednia pielęgnacja czy suplementacja.

Nadmierne wypadanie

Każdego dnia człowiekowi wypada 100-200 włosów i jest to sytuacja jak najbardziej normalna, gdyż stare włosy zastępowane są nowymi. Problem pojawia się wtedy, gdy ilość włosów wypadających nie równa się ilości włosów rosnących. I taki stan może trwać okresowo, może to być też (zwłaszcza u mężczyzn) tendencja stała, z którą trudno jest walczyć. Choć warto jej przeciwdziałać.

Suplementacja jako sposób na nadmierne wypadanie włosów

Większość przyczyn wypadania włosów nie ma podłoża wyłącznie genetycznego i można mu zaradzić poprzez zmianę codziennych nawyków. W tym także żywieniowych. Nieodpowiednia dieta, zbyt uboga w substancje odżywcze i wartościowe minerały, ma niebagatelny wpływ na kondycję, wygląd i ilość włosów. Stąd w dzisiejszym zabieganym świecie coraz większą popularność zyskują suplementy i medykamenty, także te służące pielęgnacji skóry głowy i samych włosów. Warto dodać, że suplementy powinno się stosować nie tylko w momencie pojawienia się problemu z włosami, lecz działania naprawcze należy zacząć już wcześniej. Zwłaszcza wtedy, gdy prowadzi się nieregularny tryb życia, ma się stresującą pracę i nieregularną ilość snu. Znane porzekadło głoszące, że lepiej zapobiegać niż leczyć doskonale sprawdza się podczas problemów z wypadaniem włosów.

Suplementy przeciwko łysieniu

Głównym budulcem ludzkiego włosa, podobnie jak i paznokci, jest białko (keratyna). Stąd też i wiele preparatów, które łączą w sobie dobroczynne działania zarówno na włosy jak i na paznokcie. W składzie keratyny są dwa aminokwasy: cysteina i metionina. Odpowiednia ilość obu aminokwasów zapewnia włosom (i paznokciom) właściwą strukturę i wytrzymałość. Włosy staja się wytrzymałe i odporne na wilgoć. Warto dodać, ze suplementy zawierające aminokwasy polecane są zwłaszcza wegetarianom i weganom, gdyż ich dietą jest niezmiernie trudno zapewnić równowagę rozmaitych białek w organizmie. Kolejnymi składnikami, które powinny zabierać wysokojakościowe suplementy , są odpowiednio dobrane witaminy, które poprawiają kondycję włosów, biorąc udział w wielu reakcjach chemicznych, jakie dzieją się w ludzkim organizmie, choćby w przemianie tłuszczów, węglowodanów czy białek, w tym także keratyny. Warto wymienić te witaminy, których wpływ na włosy jest najważniejszy. Należą do nich zwłaszcza te z grupy B. Ryboflawina (witamina B2), która razem z witaminą A pomnaża komórki. Witamina B6, która zmniejsza wypadanie i przetłuszczanie się włosów. Witamina B5 (kwas pantotenowy), której zadaniem jest odpowiednia pigmentacja i nawilżanie włosów. Witamina B7 (biotyna, znana też pod nazwą witaminy H), która zapobiega przedwczesnemu siwieniu i wypadaniu włosów. Pozostałe witaminy również mają duży wpływ na kondycję włosów i ich także nie powinno zabraknąć i w codziennej diecie, i w suplemencie. Następną ważną grupą związków odżywczych są minerały. Do najważniejszych w suplementacji włosów zalicza się krzem, który wspomaga tworzenie keratyny. Naturalnym źródłem krzemu jest skrzyp polny. Warto więc poszukując suplementu, który wzmocni włosy, znaleźć ten, który zawiera wyciąg ze skrzypu. Trzeba dodać, że skrzyp zawiera w sobie też naturalne antyutleniacze. I tak miedź wpływa na odpowiedni kolor włosów, cynk jest niezbędny w podziale komórek włosowych, zmniejsza też wypadanie włosów, gdyż pośrednio wpływa na metabolizm aminokwasów. Podobnie działanie ma także magnez.

Należy pamiętać, że wybierając odpowiedni suplement na włosy, trzeba kierować się różnorodnością zawartych tam składników. Skuteczniejsze jest współdziałanie mniejszych dawek różnych substancji niż jedna duża porcja innej, pojedynczej. W celu uzyskania pięknych, lśniących i mocnych włosów suplement należy przyjmować regularnie i należy pamiętać, aby suplementację wspomóc codzienną pielęgnacją.

Najczęstsze

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *