Dlaczego tracimy włosy?

>Łysienie może przytrafić się każdemu. Nie omija także ludzi młodych i dzieci. W zależności od przyczyn, wyróżnia się wiele jego rodzajów. Poniżej scharakteryzowane zostaną najważniejsze z nich.

wlosy10

Łysienie na tle hormonalnym

Zmiany w gospodarce hormonalnej mogą skutkować nadmierną utratą włosów. Dotyczy to obu płci i może być związane albo ze schorzeniami gruczołów dokrewnych, albo z naturalnymi przemianami w organizmie.

1. Łysienie poporodowe. Póki kobieta jest w ciąży, na straży jej włosów stoją wydzielane w dużych ilościach hormony kobiece, głównie estrogen. Po porodzie jego poziom gwałtownie spada, skutkując nasilonym wypadaniem włosów. Na ogół dochodzi do tego około trzech miesięcy po rozwiązaniu. Po powrocie do normalnego funkcjonowania organizmu stan ten się cofa, choć warto wtedy wspomagać porost włosów. Włosy regenerują się w ok. 6-9 miesięcy, jednak karmienie może wydłużyć ten okres.
suplementy na łysienie

2. Łysienie męskie. Dotyczy przede wszystkim dojrzałych mężczyzn, choć może się zdarzyć, że objawi się u kobiety prowadzącej terapię hormonalną przy użyciu testosteronu. Testosteron po tym, jak trafi do mieszków włosowych, zostaje zamieniony w dihydrotestosteron, który zmienia czas trwania poszczególnych faz wzrostu włosa, doprowadzając do tego, że włosy wypadają, a odrasta po nich tzw. meszek. Schorzenie to pojawia się około 20-30 roku życia i przez kilkanaście lat następuje falami, aż do momentu, w którym łysienie jest na tyle długotrwałe, że następuje całkowita utrata włosów. Łysienie męskie jest cechą dziedziczną.
Uszkodzenia

Kolejną klasą przyczyn łysienia są uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne, które same fundujemy swoim włosom, lub które mogą przytrafić się losowo.

1. Niewłaściwa pielęgnacja. Zbyt drastyczne postępowanie może sprawić, że stracimy więcej niż 50-100 włosów dziennie, które przewidziała natura. Sprzyja temu zbyt częste czesanie, zbyt intensywne szarpanie podczas tej czynności, a także zbyt ciasne fryzury. Wszystko to narusza cebulki włosów, które tracą stabilność. Ponadto włosom nie służą częste i intensywne zabiegi chemiczne, a także nadmierne obciążanie odżywkami.

2. Metale ciężkie. Kontakt skóry głowy z metalami ciężkimi także powoduje wypadanie włosów. Są one gromadzone przez organizm, a zatrucie może być wywołane np. piciem skażonej wody lub pracą, która naraża nas na kontakt z tymi substancjami. Obciążenie organizmu metalami ciężkimi wymaga leczenia, gdyż powoduje nie tylko łysienie, lecz także bóle głowy i mięśni, zatrucia, zmiany skórne, a w skrajnych przypadkach – zmiany rakowe.
Łysienie
starcze

Kolejną przyczyną jest wiek. Łysienie starcze występuje znacznie częściej u mężczyzn i zaczyna się od szczytu głowy, by następnie rozprzestrzenić się. Zasięg i intensywność łysienia może być uzależniona od cech dziedzicznych oraz wcześniej przebytych chorób.

Łysienie na tle nerwowym

Ostatni omawiany tu typ łysienia, choć oczywiście nie ostatni na długiej liście, to łysienie na tle nerwowym. Następuje ono w wyniku długo utrzymującego się stresu lub jednorazowego traumatycznego przeżycia. Do tego typu zalicza się również utratę włosów na skutek zaburzeń depresyjnych. Temu rodzajowi łysienia sprzyja także obniżone poczucie własnej wartości. Przerzedzanie włosów na tle nerwowym spowodowane jest czynnikami zarówno wewnętrznymi (zaburzenia i schorzenia psychiczne), jak i zewnętrznymi (śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozpad związku i inne). Nie są znane skuteczne metody leczenia tego typu łysienia.

Oczywiście przedstawione powyżej rodzaje utraty włosów to tylko kilka z rozległej listy. Przed podjęciem leczenia należy stwierdzić, do jakiego typu można przypisać objawy, aby właściwie dobrać kurację regenerującą.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *