Najpopularniejsze rodzaje łysienia u Polaków

Problem wypadania włosów skutecznie wpływa na obniżenie atrakcyjności i samooceny człowieka. Ta przypadłość może dotknąć każdego, niezależnie od płci czy wieku. Z pozoru zdrowe osoby, często nie zdają sobie sprawy z tego, że od dawna mają problem z wypadającymi włosami, póki ta dolegliwość nie stanie się bardzo uciążliwa.

facet

Przeciętny człowiek posiada około 100 000 tyś. włosów na głowie, ich ilość jest zależna od barwy, grubości i długości włosów. Najgęstsze są włosy w kolorze blondu, natomiast najrzadsze są włosy rude. Włosów grubych jest mniej, ponieważ jeden włos zajmuje większą powierzchnię od cienkiego włosa, a włosy grube są w dodatku cięższe i szybciej wypadają, podobnie do włosów długich. Zdrowej osobie, w ciągu dnia wypada około 100 włosów, co prawda nie da się ich dokładnie policzyć, ale na przestrzeni czasu, można zaobserwować różnicę w ich ilości. Łysienia możemy się obawiać, gdy podczas rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak szczotkowanie czy mycie, zaobserwujemy wzmożone wypadanie włosów. Gdy w okolicach odpływu wanny, na grzebieniu czy ubraniach znajdujemy większą ilość włosów niż wcześniej to znaczy, że należy czym prędzej udać się do lekarza po fachową opinię. Doktor wykonując odpowiednie badania, wykryje przyczynę nadmiernego wypadania włosów i zaleci odpowiednią kurację.

Wyróżniamy kilka rodzajów łysienia, każdy z nich ma odrębną przyczynę i wymaga innego leczenia:

ŁYSIENIE ANDROGENOWE

Typ łysienia najczęściej uwarunkowany genetycznie. W większości dotyka panów, ponieważ jego przyczyną są też męskie hormony – androgeny. U kobiet również występują one w różnych ilościach, dlatego panie także borykają się z tym rodzajem łysienia.

ŁYSIENIE TELOGENOWE

Z tą formą łysienia mamy do czynienia, podczas gdy w fazie spoczynku pozostaje znaczna większość włosów. W tej sytuacji nie zostają one wypchnięte na zewnątrz skóry głowy i w szybkim czasie następuje utrata znacznej ilości włosów.

ŁYSIENIE ANAGENOWE

W tym przypadku włosy obumierają i wypadają na skutek leczenia nowotworu zabiegami chemioterapii.

ŁYSIENIE BLIZNOWACIEJĄCE

Powstaje w wyniku zaburzeń niszczących torebki włosowe, które zostają zastąpione tkanką bliznowatą. W tym wypadku, chorobie może towarzyszyć świąd, ból, pieczenie skóry głowy.

ŁYSIENIE PLACKOWATE

Jego pierwsze objawy notuje się najczęściej u osób przed 20 rokiem życia. Jest to choroba dziedziczna, objawiająca się skupiskami wypadających włosów.

ŁYSIENIE ŁOJOTOKOWE

Powstaje, gdy skóra produkuje nadmiar łoju, temu rodzaju łysienia często towarzyszy tzw. „tłusty łupież”, włosy odpadają wraz z przylegającą do skóry głowy łuską. Łysienie jest chorobą i jak każdą inną, trzeba ją leczyć. Nie należy lekceważyć problemu, im prędzej skonsultujemy nasze obawy z lekarzem, tym szybciej uda się zahamować wypadanie włosów i zapobiec dalszym postępom choroby.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *