Poznaj swoje włosy

Przed rozpoczęciem leczenia łysienia warto wiedzieć, jak zbudowany jest włos, aby móc zlokalizować problem. Przyjrzyjmy się im z bliska.

strukturawlosa1

Definicja

Co to jest włos? Otóż jest to niktowaty, zrogowaciały wytwór naskórka, cechujący jedynie ssaki, zbudowany z twardej, spoistej keratyny. Funkcją włosów są: termoregulacja i ochrona.

Budowa włosa

Włos składa się z trzech warstw: osłonki, kory i rdzenia. Osłonka składa się z nachodzących na siebie łusek. Jej zadaniem jest regulacja przepływu substancji z zewnątrz do włosa i odwrotnie. Dlatego otwieranie łusek (pod wpływem temperatury lub chemikaliów) skutkuje nadmiernym parowaniem i przesuszaniem włosów. Kora to największa część włosa. Składa się ze spiralnie poskręcanych włókien. To ona decyduje o wytrzymałości, elastyczności, grubości i skręcie włosa, a także o jego kolorze. Rdzeń znajduje się pod dwiema poprzednimi warstwami, w samym centrum włosa, choć zdarza się, że nie ma go wcale. Ma miękką, gąbczastą budowę, a przestrzeń jest częściowo wypełniona powietrzem. Obecnie nie ma znaczących funkcji, choć z wiekiem twardnieje, obniżając elastyczność włosów.

Budowa mieszka włosowego

Łodyga włosa, czyli to, co jest nad skórą, wyrasta z mieszka włosowego. Jego budowa jest dość złożona. W jej skład wchodzą: korzeń włosa, pochewki włosa, gruczoł łojowy, brodawka włosa, mięsień przywłosowy. Korzenie są osadzone w mieszkach. To z nich wyrasta włos. Pochewki włosa są dwie: zewnętrzna i wewnętrzna. Ich zadaniem jest otaczanie włosa oraz łączenie go z gruczołem łojowym i mięśniem przywłosowym. Gruczoł łojowy produkuje substancję ochronną, która łączy się z produktami rozpadu pochewki, dając sebum. Ujście gruczołu łojowego jest jednocześnie miejscem, z którego wyrasta włos. Brodawka leży w tzw. macierzy włosa. To ona odpowiada za wzrost, bowiem w niej dochodzi do podziału komórek. Mięsień przywłosowy jest pozostałością po naszych przodkach i służy do stawiania włosów. Kiedyś miało to funkcję termoizolacyjną, dziś została tylko gęsia skórka.

Fazy wzrostu włosa

1. Anagen Najdłuższy okres, trwający nawet 2-7 lat. W tym czasie włos tworzy się w brodawce na skutek podziału i różnicowania komórek, zwiększając swoją długość. Ukrwienie mieszka jest wtedy najlepsze. W tej fazie znajduje się ok. 80% wszystkich włosów.

2. Katagen Krótka faza, w której znajduje się 1-3% włosów. Wzrost stopniowo ustaje, ukrwienie brodawki maleje. Opuszka włosa kurczy się i przesuwa w kierunku naskórka. Trwa to od kliku dni do dwóch tygodni.

3. Telogen Ostatnia faza wzrostu włosa trwa 2-4 miesiące. Wtedy zrogowaciały korzeń włosa leży tuż pod skórą, w okolicach gruczołu łojowego. Włos może wypaść na skutek czesania, mycia lub samoistnie.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *