Porozmawiajmy o … włosach

Włos włosowi nierówny. Wiedza o tym, do jakiego typu można przypisać nasze kosmyki, jest pierwszym krokiem do właściwej pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy rodzaje włosów oraz ich właściwości.

skrzyp

Istnieje kilka kryteriów podziału włosów. Pierwszym z nich jest ilość naturalnej substancji ochronnej – sebum. Tutaj wyróżniamy włosy normalne, suche i przetłuszczające się. Normalne wyróżniają się optymalną ilością sebum – są dobrze chronione, ale nie przeciążone. Tego typu włosy mają zazwyczaj dzieci. W okresie dojrzewania zmienia się aktywność gruczołów łojowych. Dorosłe osoby mogące cieszyć się kosmykami normalnymi są w mniejszości. Włosy normalne są lśniące i odporne na uszkodzenia.

Włosy suche spotyka się u osób, których gruczoły łojowe są za mało aktywne, aby skutecznie chronić skórę głowy i jej owłosienie. Jeżeli twoje kosmyki są matowe i mało sprężyste, łatwo się niszczą i za nic nie dają się układać w wykwintne fryzury – masz włosy suche. Trzeci typ to włosy przetłuszczające się. W tym przypadku mamy do czynienia z nadprodukcją sebum. Ten rodzaj włosów idzie zazwyczaj w parze z tłustą cerą. Jeżeli twoje kosmyki ciężko opadają, nie są puszyste i musisz je myć niemal codziennie, a koloryzacja i modelowanie nie dają oczekiwanych efektów, wiedz, że masz włosy przetłuszczające się. Są jednak zalety tej sytuacji – ten typ włosów jest odporny na zniszczenia.

Czy moje włosy są zniszczone?

Kolejnym kryterium podziału jest stopień uszkodzenia włosa. Tu sprawa jest prosta: włosy są zniszczone lub nie. Po czym poznać, że jest źle? Mocno uszkodzone włosy tracą blask, bardzo łatwo się łamią i często elektryzują. Ponadto pojawia się tendencja do wypadania.

Czy moje włosy są zbyt cienkie?

Ostatnim kryterium podziału jest grubość przekroju włosa. Tu wyróżnia się włosy cienkie, normalne i grube. Cienkie, nazywane też delikatnymi, mają średnicę około 40 mikrometrów. Cechuje je mała puszystość, i wiotkość, utrudniająca układanie. Często też mają one skłonność do przetłuszczania się. Tak cienkie włosy spotyka się zazwyczaj u dzieci. Normalne włosy, czyli takie o średnicy około 60 mikrometrów, występują najczęściej u dorosłych żyjących w klimacie umiarkowanym. Ostatni rodzaj, czyli włosy grube mogą osiągać nawet 100 mikrometrów średnicy przekroju. Widuje się je zwłaszcza u osób ciemnoskórych. Ten typ włosa cechuje się dużą sztywnością i z trudem poddaje się zabiegom chemicznym.

Każdy z powyższych typów może przysporzyć innych problemów i ma inne potrzeby. Jeżeli wiesz już, jakimi włosami obdarzyła cię natura, czas udać się na zakupy. Pielęgnacja dostosowana do rodzaju włosów powinna wydobyć ich naturalne piękno, tkwiące w każdym typie kosmyków.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *