Pielęgnuj włosy z głową

O pielęgnacji włosów powiedziano i napisano już wiele. Niestety, także wiele głupstw. Warto więc dopisać jeszcze kilka słów, aby wyprowadzić z błędu tych, którzy stosują się do nie zawsze rozsądnych rad.

Dietmap_artykul_dieta_na_piekna_skore (3)

Mycie i suszenie, jak jest?

Zacznijmy od tego, co najpowszechniejsze – mycia i suszenia. Jak to zazwyczaj wygląda? Namaczamy włosy, pienimy szampon, spłukujemy, a wszystko w wielkim pośpiechu, po czym suszymy jak najcieplejszym strumieniem powietrza. W międzyczasie nakładamy odżywkę – ze spłukiwaniem lub bez.

Jak być powinno?

Zupełnie inaczej: namaczamy włosy, szampon nakładamy, delikatnie masując (nie wcieramy!), spłukujemy obficie wodą, aż włosy staną się śliskie, a woda pozbawiona resztek piany (najlepiej zimną wodą, która domknie łuski włosa), po czym pasma osuszamy, przykładając do nich ręcznik (nie trzemy!). Płukanie powinno być szczególnie dokładne, jeżeli pozbywamy się odżywki, aby nie obciążyć nią fryzury. Nie należy też przesadzać z jej ilością, bowiem włosy nie są w stanie przyjąć wszystkiego, co im serwujemy. Jeżeli już musimy użyć suszarki, należy pamiętać o zachowaniu dość dużej odległości, a przynajmniej nie trzymać jej tuż przy włosach. Korzystniejsze jest zimne powietrze, a najlepsze – samoistne schnięcie włosów. Generalnie nie lubią one pośpiechu i gwałtowności.

Czesanie włosów

Zasada ta dotyczy także czesania. Niewskazane jest robienie tego zbyt często. Czesać włosy powinniśmy delikatnie, nie za szybko i bez szarpania. Nie powinno to także trwać zbyt długo. Mit na temat stu pociągnięć szczotki to szkodliwe głupstwo. Tak długie czesanie nadwyręża wytrzymałość cebulek i prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Szkodzi im też elektryzowanie, dlatego warto zamienić plastikową szczotkę na drewnianą.


Układanie fryzur

Upinając lub związując włosy, należy pamiętać, że nie chodzi o krępowanie ich. Ciasne fryzury, choć zazwyczaj wygodne, sprawiają, że nasze kosmyki są cały czas napięte. To tak, jakbyś przez cały dzień ciągnęła się za włosy. Cebulki luzują się i tracą stabilność. Stają się gorzej odżywione, więc włosy słabną, aż w końcu wypadają.

Zabiegi

Jak ze wszystkim – co za dużo, to nie zdrowo. Wiele zabiegów wymaga użycia wysokich temperatur, które otwierają łuski włosa, pozbawiając je blasku. Dlatego nie jest wskazane zbyt częste kręcenie/prostowanie/ondulacja. Podobnie rzecz ma się z farbowaniem – barwniki wnikają właśnie przez otwarte łuski, dlatego częsta koloryzacja może zabić naturalne piękno włosów.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *