Najważniejsze składniki odżywcze dla naszych włosów

Włosy potrzebują odpowiednich witamin by móc się odpowiednio rozwijać, zdrowo wyglądać i nie tracić na kondycji. Niestety dzisiejsza żywność jest wypełniona konserwantami, barwnikami, przeciwutleniaczami, które nie służą rozwojowi włosa. Istnieją jednak produkty bogate w niezbędne dla zdrowia włosów wartości odżywcze. Wybierając żywność, należy zwracać uwagę na witaminy, które znajdują się w danym produkcie, uprzednio zapoznając się z ich zbawiennym działaniem na stan włosów.

Isolated pills
Isolated pills

WITAMINA A

Niedobór tej witaminy objawia się suchymi i łamliwymi włosami. Brak witaminy A sprawia, że włosy stają się słabsze, wolniej rosną i w ostateczności wypadają. Witaminę A znajdziemy, w jajkach, wątróbce, mleku, serach, a także w warzywach, takich jak marchew, pomidor, czy papryka.

WITAMINY Z GRUPY B

Wspomagają wzrost włosów, a także chronią je przed działaniem czynników zewnętrznych. Dzielą się na poszczególne grupy, z której każda ma różne działanie.

B1- pobudza wzrost włosów
B2- zabezpiecza przed powstawaniem łupieżu
B3- bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do włosów i skóry głowy
B5- regeneruje włosy i hamuje siwienie
B6- wpływa na zagęszczenie, stymulując wzrost nowych włosów
B9- kwas foliowy, jest odpowiedzialny za porost włosów, hamuje ich wypadanie
B12- wzmacnia włosy, hamuje wypadanie i łojotok

Witaminy z grupy B są dostępne w wielu produktach, niektóre z nich to: drożdże, wieprzowina, rośliny strączkowe czy produkty mleczne.

WITAMINA C

Skutecznie wzmacnia włosy, jest dostępna głównie w cytrusach.

WITAMINA E

Wspomaga krążenie krwi do głowy, w wyniku czego włosy stają się miękkie i błyszczące. Ta witamina dostępna jest głównie w olejach (szafranowym, kukurydzianym, sojowym), czarnej rzepie, zbożach i migdałach.

WITAMINA F

To mieszanina nienasyconych kwasów tłuszczowych. Korzystnie wpływa na ogólny stan włosów, występuje głównie w olejach roślinnych.

WITAMINA H

Zapobiega łysieniu i siwieniu włosów, aby się w nią uzbroić należy jeść orzechy, migdały, marchew czy grzyby.

Należy pamiętać, że poszczególne witaminy wchłaniają się w różnych warunkach i trzeba wiedzieć jak odpowiednio skomponować danie, tak by wyciągnąć z niego jak najwięcej wartości odżywczych.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *