Leczenie łysienia

Jako że łysienie należy do bardziej wstydliwych, stresogennych i estetycznych zmian w organizmie, to coraz większą popularnością cieszą się rozmaite metody, które to łysieniu mają zapobiec lub chociaż przesunąć je w czasie. Zdarza się także, że łysienie świadczy o innych dolegliwościach. Ważne jest więc, aby odpowiednio wykwalifikowany specjalista określił przyczyny łysienia czy wypadania włosów.

Bald man in an orange shirt and a red tie on a white background
Bald man in an orange shirt and a red tie on a white background

Leczenie farmakologiczne

Obecnie do najpopularniejszych metod walki z łysieniem należy leczenie farmakologiczne. Stosuje się tę metodę przede wszystkim w przypadku łysienia plackowatego. Odpowiednio dobrane kortykosteroidy powodują, że proces łysienia zostaje zatrzymany. Ważne jest więc, aby terapię rozpocząć jak najszybciej, gdyż wtedy możliwe jest nie tylko powstrzymanie dalszego łysienia, ale i odrost włosów. Należy pamiętać, że leczenie kortykosteroidami musi odbywać się wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Preparaty na łysienie

Inną także popularną metodą walki z łysieniem jest stosowanie środków czy preparatów pochodzenia naturalnego. Są one bezpieczne dla organizmu i właściwie nie wykazują skutków ubocznych. Do najczęściej stosowanych preparatów naturalnych należą te zawierające aloes, który pomaga też w leczeniu stanów zapalnych i łuszczycy (także skóry głowy). Przypuszcza się, że substancje czynne pochodzące z aloesu wpływają na gospodarkę hormonalną i tym samym wpływają na ograniczenie wypadania włosów. Jednak terapia aloesowa nie spowoduje, że pacjentowi włosy zaczną wyrastać. Mogą przestać wypadać. Istnieją też teorie, że na stan i wypadanie włosów mają wpływ kwasy Omega-3, ale należy uznać tę metodę za uzupełniającą.

Zyskujące coraz większą popularność naświetlanie włosów jest kolejną wartą wzmianki metodą walki z łysieniem. Naświetlanie odbywa się w gabinetach kosmetycznych, a pozytywny efekt uzyskuje się wskutek odpowiedniego natężenia światła czerwonego i niskiej podczerwieni. Po takich zabiegach skóra głowy odzyskuje krążenie, co powoduje, że włosy chętniej rosną. Także naświetlanie sprawia, że do włosów dostarczane są większe ilości substancji niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. Naświetlanie polecane jest w przypadku następujących problemów z włosami: słabe krążenie krwi, źle odżywione włosy, brak dostatecznej ilości witamin i minerałów w organizmie (terapia wspomaga odpowiednie ich wchłanianie), łysienie plackowate.

Ostatnią godną uwagi metodą walki z wypadaniem włosów jest mezoterapia. Jest to metoda polegająca na wstrzykiwaniu preparatów witaminowych, minerałów i lekarstw bezpośrednio do skóry głowy. Regularna terapia znacznie przyspiesza regenerację struktury włosów, czyli przeciwdziała ich wypadaniu. Zabieg ten należy do skutecznych, ale pod warunkiem, że trwać będzie przynajmniej pół roku. Nie należy więc ten sposób do najbardziej komfortowych.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *