Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów jest dolegliwością kłopotliwą, wstydliwą i mało estetyczną, której powodów może być wiele. Dlatego przed rozpoczęciem walki należy określić, jaka jest przyczyna przerzedzania. Warto zacząć od terapii mało inwazyjnych i dopiero wtedy, gdy nie przyniosą one efektów, posiłkować się farmakologią.

wlosy3

Po pierwsze – zmień nawyki

Najprostszym sposobem na ograniczenie wypadających włosów jest unikanie szkodliwych czynników. Należy zacząć od zmiany diety i nawyków. Włosom źle robią słodycze i produkty mączne. Warto zastąpić je daniami bogatymi w białko, witaminy i mikroelementy, aby wspomóc regenerację włosów i zapewnić im odpowiednią ilość budulca oraz składników odżywczych. Bujnej fryzurze sprzyjają witaminy B, A i E. Można je znaleźć w pestkach, orzechach, kiełkach pszenicy i sezamie. Dobrym pomysłem jest także spożywanie warzyw, zwłaszcza brokułów i pomidorów, wątróbki, żółtek jaj, mleka i miodu. Minerały kluczowe dla włosów to miedź, żelazo i cynk, warto więc wzbogacić dietę o produkty bogate w te składniki: mięso, ryby i owoce morza czy jajka. Należy też unikać dymu tytoniowego, a w przypadku palaczy – ograniczyć lub rzucić palenie, a także unikać stresu na tyle, na ile to możliwe.

Po drugie – daj im luz

Ponieważ włosom nie służy także nadmierne ich zaciskanie oraz elektryzowanie, tarcie ręcznikiem, zbyt krótkie płukanie oraz częste zabiegi, należy podchodzić do nich z odpowiednią delikatnością – luzować wiązania, delikatnie osuszać, dokładnie spłukiwać i pozwolić czasem wyschnąć bez użycia suszarki. Ponadto, przystępując do pielęgnacji włosów wypadających, warto zaopatrzyć się w szampony i odżywki przeznaczone dla osób z tym problemem. Wiele powszechnie znanych i ogólnodostępnych marek oferuje linie kosmetyków do walki z przerzedzaniem się fryzury. Bardziej specjalistyczne środki pielęgnacyjne można nabyć w aptekach.

Czas na preparaty lecznicze

Jeżeli te wszystkie metody nie skutkują, należy sięgnąć po skuteczniejsze środki, czyli preparaty lecznicze, które wspomagają porost włosów, a jednocześnie ograniczają ich wypadanie. Do zalet tej metody należy prostota stosowania – nie trzeba zmieniać nawyków żywieniowych, wystarczy połknąć tabletkę. Zaletą preparatów leczniczych jest szybkość działania oraz to, że są one względnie tanie. Oczywiście połączenie terapii z dobrymi nawykami i odpowiednią pielęgnacją może dać jeszcze lepsze efekty.

Kiedy do lekarza?

Jeżeli wszystkie powyższe metody zawodzą, może to oznaczać problemy ze zdrowiem, objawiające się m.in. wypadaniem włosów. W takiej sytuacji można oczywiście wspomagać się wszystkimi powyższymi sposobami, ale najlepsze efekty da pozbycie się źródła problemu, czyli np. wyregulowanie poziomu hormonów lub wyleczenie schorzenia. Dlatego tak ważne jest wstępne rozeznanie przyczyn przerzedzania się włosów.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *