Dieta a wypadanie włosów

Dietetyka jest stosunkowo młodą nauką, skupiającą się na wspomaganiu leczenia odpowiednim żywieniem, zawierającym składniki odżywcze, które pomagają w rekonwalescencji. Wypadanie włosów oraz łysienie może mieć różną genezę – jedną z nich jest niedobór składników mineralnych w organizmie. Istnieje jednak dieta oraz suplementy, które pomagają przy odbudowaniu gęstości i siły włosów. Ziołolecznictwo również ma swoje remedia na tę uciążliwą dolegliwość, jaką jest nieustanne gubienie włosów.

skrzyp

Nieocenione witaminy i minerały

Od czasu odkrycia witamin i ich wpływu na zdrowie wzrosła świadomość człowieka o tym, jak ważne jest prawidłowe odżywianie się. Dlatego gdy chcemy zadbać o włosy, powinniśmy przyjrzeć się pokarmom zawierającym witaminy z grupy A i B oraz magnez i cynk. Zawierają je rośliny strączkowe, tofu, ziarna zbóż i kiełki. Bogate w białko wspomagające pracę mieszków włosowych są również ryby. Wartościowe w białko odżywiające włosy są morskie algi i spirulina – są przyswajalne niemal czterokrotnie lepiej od białka zawartego w mięsie. Niecenione zdaje się również mleczko pszczele, które zawiera witaminy z grupy B. By włosy wyglądały zdrowo, warto zacząć jeść warzywa zawierające krzemionkę – ma ją popularna cebula, czosnek, zielone warzywa liściaste, marchew czy ogórki.

Remedium babci – skrzyp polny

Ziołolecznictwo znów wraca do łask i warto skorzystać z jego skarbnicy w problemie wypadania włosów. Odpowiedzią jest skrzyp polny, który może być zarówno zażywany, jak i wykorzystywany do robienia wcierek na skórę głowy i maseczek odżywiających. Bardzo popularne są tabletki na wypadanie włosów zawierające zarówno składniki czynne, jak i skrzyp polny, który pomaga w terapii. Jego napar może być wykorzystywany jako maseczka na skórę główy – wystarczy 15 minut po każdym myciu głowy przez około półtora miesiąca, by zauważyć efekty w postaci mniejszej ilości wypadających włosów. Warto odżywiać włosy od środka przyjmując suplementy diety zawierające właśnie te dobrze znane zioła.

Dlaczego tracimy włosy?

Utrata włosów jest procesem naturalnym – mieszki włosowe na bieżąco produkują nowe włosy za pomocą mitotycznego podziału komórek. Człowiek traci dziennie około stu włosów – dlatego sam fakt nie powinien martwić. Jednak, gdy na szczotce po każdym czesaniu znajduje się pokaźny kołtun wtedy warto odwiedzić dermatologa oraz dietetyka. Współpraca medycyny z nowoczesnym żywieniem sprawia, że dbanie o włosy jest równocześnie dbaniem o własne zdrowie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *